Breaking News

Chirag Shetty i Satwiksairaj Rankireddy — Największa Szansa Indii na Medal w Badmintonie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

4 sierpnia 2012 roku był przełomowym momentem w historii indyjskiego sportu. W londyńskiej Wembley Arena, 22-letnia Saina Nehwal walczyła o brązowy medal w badmintonie w kategorii singla kobiet. Jej przeciwniczką była Chinka Wang Xin.

Nehwal przegrała pierwszy set 18-21 i przegrywała 0-1 w drugim secie, gdy Xin poczuła silny ból w stopie i musiała wycofać się z meczu. W rezultacie Nehwal została ogłoszona zwyciężczynią, co oznaczało pierwszy olimpijski medal Indii w badmintonie.

Cztery lata później, na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, PV Sindhu walczyła o złoto w finale singla kobiet z bliską przyjaciółką, Carolina Marin. Mimo że przegrała finał 19-21, 21-12, 21-15, Sindhu była zadowolona, stojąc na podium z uśmiechem na twarzy. Zdobyła srebrny medal, poprawiając wynik Nehwal.

Kiedy odbywały się Igrzyska Olimpijskie w Tokio, Sindhu miała już na koncie wygraną w finale BWF Super Series oraz złoto Mistrzostw Świata. W latach poprzedzających igrzyska w Tokio, Sindhu ugruntowała swoją pozycję jako jedna z czołowych zawodniczek w badmintonie. Była jedną z faworytek do złotego medalu na igrzyskach w 2020 roku. Niestety, Sindhu przegrała półfinał z Tai Tzu Ying z Chińskiego Tajpej. W meczu o brązowy medal pokonała Chinkę He Bingjiao 21-13, 21-15, zdobywając swój drugi olimpijski medal.

Przez trzy kolejne igrzyska olimpijskie Indie zdobywały co najmniej jeden medal w badmintonie. W miarę jak indyjska reprezentacja licząca ponad 100 sportowców przygotowuje się do wyzwań w Paryżu, wszyscy zastanawiają się, czy kraj będzie kontynuował swoją medalową passę w badmintonie.

Indyjska reprezentacja badmintonowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu składa się z Sindhu (singiel kobiet), HS Prannoy’a i Lakshya Sena (singiel mężczyzn), Chiraga Shetty’ego i Satwiksairaj Rankireddy’ego (debel mężczyzn) oraz Tanishy Crasto i Ashwini Ponnappa (debel kobiet).

Nehwal nie jest już regularną uczestniczką międzynarodowych zawodów. Sindhu w ostatnich latach miała problemy z formą, więc zdobycie przez nią trzeciego olimpijskiego medalu byłoby dużym zaskoczeniem. Tanisha Crasto i Ashwini Ponnappa dopiero niedawno zaczęły grać razem jako para deblowa. W sekcji męskiej, Prannoy i Sen są znani z tego, że potrafią pokonać najlepszych graczy w dobrych dniach, ale na igrzyskach w Paryżu będzie im trudno zdobyć medal ze względu na jakość rywali w singlu mężczyzn.

Jedyną realistyczną nadzieją Indii na medal w badmintonie w Paryżu jest duet Chirag Shetty i Satwiksairaj Rankireddy.

Shetty i Rankireddy odpadli w fazie grupowej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Od tego czasu ich kariera jako pary osiągnęła niebotyczne wysokości.

W 2022 roku Shetty i Rankireddy odegrali kluczową rolę w pomocy Indiom w zdobyciu prestiżowego Pucharu Thomasa. Puchar Thomasa to Mistrzostwa Świata Drużyn Męskich, rozgrywane co dwa lata od 1949 roku. Było to pierwsze zwycięstwo Indii w historii tego turnieju. Rok 2022 przyniósł jeszcze więcej sukcesów, w tym złoty medal na Igrzyskach Wspólnoty Narodów i brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Badmintonie. Wygrywając brąz, Shetty i Rankireddy stali się pierwszą męską parą deblową z Indii, która zdobyła medal na tych mistrzostwach. Rok zakończyli kolejnym sukcesem, zdobywając swój pierwszy tytuł Super 750, wygrywając French Open.

W następnym roku Satwik i Chirag wygrali Swiss Open i Mistrzostwa Azji w Badmintonie. Kolejny przełom nastąpił, gdy zdobyli swój pierwszy tytuł World Super 1000, wygrywając Indonesian Open. Pod koniec roku zostali nagrodzeni za swoją ciężką pracę, stając się pierwszą indyjską parą, we wszystkich trzech kategoriach deblowych, która została sklasyfikowana na 1. miejscu na świecie.

Ten rok był nieco poniżej ich wysokich standardów. Para dotarła do finałów Malaysian Open i Indian Open, ale nie udało im się wygrać. Co ciekawe, ich jedyne zwycięstwo przyszło w Paryżu, gdy wygrali French Open.

Może po prawie trzech latach nieprzerwanego i spektakularnego badmintona, obaj zawodnicy oszczędzają energię i przygotowują się do najlepszych występów w Paryżu. Biorąc pod uwagę ich osiągnięcia od Igrzysk w Tokio do Paryża, duet ten jest spodziewany, by kontynuować medalową passę Indii w badmintonie.