Breaking News

Coco Gauff defeats Ons Jabeur to reach French Open semifinals

Coco Gauff odwróciła losy meczu i pokonała Ons Jabeur 4-6, 6-2, 6-3 na French Open we wtorek, co pozwoliło jej awansować do półfinału trzeciego z rzędu turnieju Wielkiego Szlema.

Gauff zdobyła swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy na US Open w 2023 roku, a następnie dotarła do półfinału Australian Open w styczniu.

Amerykanka, rozstawiona z numerem 3 w Roland Garros, była finalistką tego turnieju w 2022 roku, przegrywając z Igą Świątek.

Gauff, mająca 20 lat, może ponownie zmierzyć się z najwyżej rozstawioną Świątek w półfinale, która wygrała trzy z ostatnich czterech tytułów w Paryżu.

Świątek miała zmierzyć się z mistrzynią Wimbledonu 2023, Markétą Vondroušovą, w meczu ćwierćfinałowym później tego samego dnia na korcie Philippe’a Chatriera.

Różnorodność prędkości i rotacji w grze Jabeur sprawiała Gauff problemy. Chociaż Gauff jest znana ze swojej zdolności do pokrycia kortu i gry obronnej, Jabeur udało się zdobyć aż 30 kończących uderzeń.

„Ona grała naprawdę dobrze przez cały mecz. Uderzała wiele zwycięskich piłek, co jest dla mnie czymś nietypowym,” powiedziała Gauff. „Dlatego dzisiaj starałam się być agresywna pod koniec meczu.”

Gauff wyszła na prowadzenie 5-2 w ostatnim secie, ale potrzebowała trzech piłek meczowych, aby zamknąć spotkanie. Po meczu przyznała, że mogła być nieco spięta w końcówce. Ostatni gem był kluczowy, Gauff musiała obronić break point, a następnie Jabeur zniwelowała jedną piłkę meczową precyzyjnym drop shotem, który wywołał ryk z trybun. 29-letnia Tunezyjka odpowiedziała, przykładając palec wskazujący do ucha.

Jednak przy kolejnej okazji do zamknięcia meczu, Jabeur fatalnie chybiła smecz. Gauff uśmiechnęła się, podniosła ramiona i wykrzyczała radość.

Pomimo, że publiczność na głównym stadionie często wspierała Jabeur, Gauff nie zagrała źle w pierwszym secie. Rozstawiona z numerem 8 Jabeur, trzykrotna finalistka turniejów wielkoszlemowych, była jednak znakomita, wygrywając 17 z 18 pierwszych podań, nie musząc bronić żadnego break pointa i zdobywając przewagę 12-5 w liczbie kończących uderzeń.

Gauff zdołała się jednak otrząsnąć, podnosząc poziom swojej gry i próbując zdominować dłuższe wymiany. W ostatnich dwóch setach zdołała zdobyć 16 kończących uderzeń, czterokrotnie przełamując serwis rywalki.

„Wiem, że mam tu w Paryżu dużo miłości. Uwierzcie mi, wiem,” powiedziała Gauff, która zdobyła tytuł mistrzyni juniorek na French Open w wieku 14 lat. „Bardzo to doceniam i mam nadzieję, że pomożecie mi przejść przez kolejną rundę.”